Rybnik leży w pewnym oddaleniu od metropolii śląskiej. Część firm taxi w Rybniku to lokalne przedsiębiorstwa, które zostały założone przez grupki znajomych/przyjaciół w latach 90. XX wieku. Taksówka w Rybniku dowiezie nas szybko oraz komfortowo i do Katowic, i w góry. Więcej informacji o korporacjach i cenach taryf znajduje się poniżej.
ARKA TAXI STOWARZYSZENIE | 32 434 44 44 | Rybnik | pokaż |
Rybnik, będący największym i najważniejszym miastem tak zwanego Rybnickiego Okręgu Węglowego, leży w pewnym oddaleniu (kilkadziesiąt kilometrów) od Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. To z jednej strony działa jednak na korzyść tamtejszych taksówkarzy – w metropolii „mieszają się” taksówki z różnych miast, tutaj jest spora autonomia.
Na rynku rybnickim działa wiele firm taksówkarskich: Arka Stowarzyszenie Taxi (Arka Taxi), Taxi Duet, Maxi Taxi, Stowarzyszenie Taksówkarzy Radio Taxi „Bravo”, Taxi Mobile, Euro-Taxi, Lider Taxi, Abz Rybnik, Najlepsza Taksówka, Taxi 9-osobowe, Taxi NR1 Rybnik, Taxi Duo Rybnik. To w większości firmy rybnickie, natomiast działają też: Yellow Taxi, Taxi Green czy iTaxi, jak również te na aplikację (Bolt itp.), o wiele większym zasięgu.
Jak widać, konkurencja jest spora (jak na 130-tysięczne miasto), więc na pewno przyda się pomoc naszej przeglądarki przed złożeniem zamówienia.
W Rybniku znajduje się kilka postojów taksówek, choć zdecydowana większość zleceń jest w tej chwili przyjmowana drogą telefoniczną. Spora część wymienionych firm taxi w Rybniku ma poza tym własne aplikacje, pozwalające na szybkie zamawianie auta, śledzenie trasy, pokazujące zakładaną cenę przejazdu, a także będące gwarantem pewnych ustalonych zniżek.
Jeszcze w latach 30. XX wieku w Rybniku dominowały dorożki konne. Auta były rzadkością (przeciętnie samochód kosztował 4 tysiące, a górnik zarabiał 150 zł, co było sumą, za którą mógł się i utrzymać, i coś odłożyć), a zanim się rozgościły na ulicach, często biegł przed nimi człowiek ostrzegający innych przed nadjeżdżającą maszyną.
Przed II wojną światową w Rybniku pojawiły się jednak już pierwsze „dorożki samochodowe”, jak nazywano często czterokołowe wehikuły. Jeździły także taksówki bagażowe. Niemal wszystkie auta w 1939 roku zostały zarekwirowane przez wojsko, dopiero w latach 50. ponownie pojawiły się taxi w Rybniku na większą już skalę. Kilka istniejących dziś firm powstało natomiast jeszcze w latach 90., po ustrojowej transformacji (i były to zazwyczaj wspólne przedsięwzięcia grupek przyjaciół).
Taksówki w Rybniku mają ustalone oznaczenia – na bokach (przednie lewe i prawe drzwi) widnieje naklejka z logo miasta (herb, na którym znajduje się srebrny szczupak na błękitnym tle, ponad nim czerwona korona, na bokach zdobienia z motywami roślinnymi), napisem „RYBNIK” i numerem bocznym. Podobna naklejka, choć o owalnym kształcie, znajduje się na drzwiach tylnych lub klapie bagażnika.
Wewnątrz pojazdu musi znajdować się tabliczka z cennikiem, a także ta z adresem, pod którym można składać skargi i zażalenia (obie muszą być widoczne w środku i na zewnątrz).
Taksówki w Rybniku oferują szeroki, ale dziś już standardowy, pakiet usług.
To transfery na lotniska (a do wyboru jest kilka: Katowice, Kraków, Wrocław, zdarzają się kursy do Warszawy), przewozy bagażowe, przewozy zwierząt, przewozy większych grup osób w busikach (częstym kierunkiem nie tak odległe góry), przewozy monitorowane dzieci, zakupy, obsługa różnego typu imprez, usługi kurierskie, zlecenia terminowe, podstawowa pomoc drogowa.
Są firmy, które mają w ofercie także auta dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, a także usługę VIP (wysokiej klasy samochody dla bardziej wymagających klientów).
Warto dodać, że w niektórych taksówkach w Rybniku działają już tak zwane taksometry online – kierowca nie ma żadnych możliwości wprowadzania na nich zmian, naliczenia pojawiają się automatycznie, zgodnie z przejechanymi kilometrami i stawkami.
Pomijając przejazdy na terenie powiatu, taksówki z Rybnika najczęściej wożą klientów do miast skupionych wokół Katowic i samej stolicy Górnego Śląska, ale też do leżących bliżej Raciborza, Jastrzębia-Zdroju, Wodzisławia Śląskiego, Żor. Do tego dochodzą wspomniane już transfery na lotniska oraz wyjazdy w góry – blisko stąd w Beskidy, do ciekawego turystycznie Cieszyna. Nieopodal Rybnika leży Radlin z tężniami solankowymi, w Rudach Raciborskich działa słynna w okolicy kolejka wąskotorowa. Na południe od Rybnika z kolei rozpościera się Ostrawa, miasto często odwiedzane, chociażby ze względu na zadbany ogród zoologiczny i dawne ogromne obiekty przemysłowe przerobione na atrakcje w rejonie Dolnych Vitkovic (jeden z obwodów Ostrawy).
Trzeba jednak choć kilka słów powiedzieć także o atrakcjach samego Rybnika, uważanego za jedną z perełek śląskiej architektury. To liczące ponad 130 tysięcy mieszkańców miasto (całkiem rozległe, gdyż swego czasu dołączono do niego kilka pobliskich miasteczek, więc taksówki w Rybniku niewątpliwie przydają się i w samym mieście) założono już na przełomie XII/XIII wieku, a prawa miejskie nabyło przed rokiem 1309. Co prawda z tego okresu próżno tu szukać zabytków, ale starówka zachowała dawny układ urbanistyczny.
Turystów przyciąga barokowy kościół Matki Bożej Bolesnej, bazylika św. Antoniego (z wieżami to najwyższy kościół na Śląsku), kościół Wniebowzięcia NMP „na Górce”, klasycystyczny Ratusz, osiedle robotnicze z familokami przy kopalni Rymer, Zabytkowa Kopalnia „Ignacy” udostępniona turystom.
Wolny czas można spędzić nad sztucznym Jeziorem Rybnickim, są tu kąpieliska, pływają łódki i rowery wodne (sezon żeglarski jest tu najdłuższy w Polsce). Przede wszystkim to kultowe miejsce dla wędkarzy – to stąd wyciąga się rekordowe sumy, ważące i ponad 100 kilogramów, mierzące ponad 2,5 metra!