Lokalizacja:

Taxi Kalisz

Taksówki w Kaliszu długo rywalizowały z „taksówkami na owies”, a więc dorożkami. Dziś zmierzają w stronę nowoczesności, powszechne są aplikacje mobilne ułatwiające składanie zamówień. Taxi w Kaliszu oferuje całą paletę różnorakich usług związanych z przewozami i nie tylko. Więcej informacji o korporacjach i cenach poniżej.

Radio TAXI ECHO62 196 23Kaliszpokaż
TAXI MAX796 470 077Kaliszpokaż
taxi zet800 181 518Kaliszpokaż

Taxi Kalisz – kilka słów o historii

Kalisz stosunkowo długo łączył stare z nowym – dopiero w 1973 roku zakończył swą pracę ostatni z fiakrów, a więc dorożkarzy konnych (nazwa „fiakr” pochodzi z Francji, tam pierwsze „taksówki konne” ustawiały się, i to już w XVII wieku, przed gospodą „Pod św. Fiakriuszem”). Tak więc dorożki „dryndały się” (czyli „wlokły”) po mieście ponad 100 lat, od 1870 roku. W okresie międzywojennym po Kaliszu kursowało ich nawet koło setki, aut było mało.

Po II wojnie światowej pojawiła się już komunikacja miejska, a w 1959 roku miejscowe MZK uruchomiło – jak w wielu miastach Polski – państwowe taksówki osobowe. Trzy lata później jeździć zaczęły państwowe taksówki bagażowe.

Działające dziś korporacje i firmy taxi w Kaliszu powstawały już po roku 1990. Z jeżdżących obecnie można wymienić m.in.: Radio Taxi Echo, Taxi Max, Taxi Zet, Halo Taxi Kalisz (firma w tym roku obchodzi już 30-lecie), Taxi UNIQA, Taxi Centrum-Euro, RadioTaxi Zero – Kaliskie Stowarzyszenie Transportowców, Taxi VAN. Jest w czym wybierać, więc pomocna może okazać się nasza porównywarka.

Oznaczenia taksówek w Kaliszu

Taksówki w Kaliszu muszą mieć ustalone urzędowo oznaczenia dodatkowe (poza standardowym szyldem podświetlanym na dachu): to numery boczne, herb miasta z napisem „Kalisz” oraz cennik lub też informację, że opłata naliczana jest przez aplikację mobilną.

W Kaliszu znajdziemy postoje taksówek – jest ich kilkanaście, w tym przy dworcu PKS i PKP, przy szpitalu wojewódzkim, cmentarzach, w tym prawosławnym – ale jak wszędzie większość zleceń przyjmowanych jest drogą telefoniczną, a także przez aplikacje, które część firm ma już w swej ofercie.

Co oferuje taxi w Kaliszu?

Na pewno wielkim ułatwieniem dla klientów jest wprowadzanie aplikacji przez kolejne firmy, dzięki którym zlecenie można złożyć szybciej, a poza tym pojawiają się dodatkowe opcje, takie jak śledzenie trasy, naliczanych opłat itp.

Poza tym taksówki w Kaliszu oferują cały wachlarz usług związany z tym środkiem transportu:

  • przejazdy (na terenie całego kraju, choć oczywiście dominując te miejscowe),

  • transfery lotniskowe (w mieście nie ma lotniska, pomijając lądowisko dla LPR; najbliższym portem lotniczym jest Łódź – to około 90 kilometrów, ale niewiele dalej leżą te w Poznaniu i Wrocławiu, Kalisz jest położony w samym środka tego „lotniczego trójkąta”),

  • obsługa różnego typu imprez,

  • przewozy monitorowane dzieci do szkół i przedszkoli,

  • przewozy bagażu,

  • przewozy zwierząt,

  • drobne zakupy,

  • usługi kurierskie,

  • odbiór i przywóz jedzenia z restauracji,

  • stałe zlecenia przewozowe,

  • pomoc przy uruchamianie aut i odprowadzania pojazdów pod wskazany adres.

W niektórych firmach możliwe jest też umieszczenie reklam na pojazdach, zarówno w formie tradycyjnej, jak i w postaci mobilnej, wyświetlanej na tabletach. Dostępne są także większe samochody – kombi, VAN-y, auta 6-osobowe.

Taksówki w Kaliszu – przejazdy po mieście i nie tylko

Według wielu Kalisz to najstarsze miasto w Polsce. Zostało bowiem zaznaczone na mapie „Germania Magna” przez Klaudiusza Ptolomeusza w II wieku. Naukowcy jednak nie są pewni, czy „Calisia” była na pewno „tym” Kaliszem (choć wiele na to wskazuje). Na pewno osada istniała tutaj już w połowie IX wieku. Jednak Kalisz zyskał prawa miejskie jednak dopiero w połowie XIII wieku.

Liczące nieco ponad 90 tysięcy mieszkańców miasto nie jest specjalnie rozległe. Większość kursów taxi w Kaliszu związanych jest z dojazdami w newralgiczne punkty typu szpital, cmentarz, dworzec, poczta, urzędy, a z usług najczęściej korzystają osoby starsze i w średnim wieku (trzeba tu nadmienić przy okazji, że statystycznie w Kaliszu jest więcej samochodów na 1000 mieszkańców niż w Krakowie czy Wrocławiu...). Zjawia się tutaj także trochę osób w sprawach biznesowych (główny ośrodek Kaliskiego Okręgu Przemysłowego) i handlowych, jest 5 szkół wyższych (w tym Uniwersytet Kaliski), to także drugi po Poznaniu ośrodek kulturalny w województwie wielkopolskim. Wiele osób kojarzy Kalisz z historią, ale tak naprawdę nie tak wielu przybywa tu turystów, a jeśli już, to raczej na krótkie pobyty lub przejazdem.

Atrakcje w Kaliszu i okolicach

A co można zobaczyć w samym mieście? W czasie I wojny światowej zniszczono 95% staromiejskiego śródmieścia, ale jeszcze przed II wojną światową dość wiernie je odbudowano. Przede wszystkim dotyczy to Rynku Głównego z renesansowym ratuszem. Jest tam też tak zwana kamienica z medalionami (płaskorzeźby z wizerunkami wybitnych kaliszan). Zachował się fragment murów miejskich z basztą Dorotka, zespół klasztorny oo. franciszkanów ufundowany jeszcze w XIII wieku przez Bolesława Pobożnego. Zwiedzić można katedrę św. Mikołaja, sanktuarium św. Józefa z Nazaretu, cerkiew pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, stary most Kamienny oraz zabytkowe cmentarze różnych wyznań (ewangelicki, katolicki, prawosławny).

Na pewno taksówkę w Kaliszu można zamówić, by szybko dojechać do atrakcji położonych w okolicy miasta. Do takich zalicza się Rezerwat Archeologiczny na Zawodziu (częściowo zrekonstruowany gród), Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie (w tym ekspozycja poświęcona „Nocom i dniom”), Gołuchów z zespołem pałacowo-parkowym (niedaleko głaz św. Jadwigi, jeden z największych głazów narzutowych w Polsce), Antonin z Pałacem Radziwiłłów, a od Grabowa do Kalisza odbywają się spływy kajakowe Prosną.